Zobacz jak dostać kredyt pod hipotekę w 2022

Każdy bank, który funkcjonuje na terenie naszego kraju, sprawdza zdolność kredytową swojego potencjalnego klienta. Nie ma możliwości, by kredyt mogła dostać osoba niewiarygodna i niewypłacalna. Każde zobowiązanie kredytowe wykazuje przecież ogromne ryzyko kredytowe, zaś instytucjom bankom zależy na regularnej spłacie zaciąganych zobowiązań. Okazuje się jednak, że zdolność kredytowa przyszłych kredytobiorców weryfikowana jest w różny sposób. Udaje się także zaciągać kredyt pod hipotekę.

Kredyt pod hipotekę a zdolność kredytowa

Osoby, które chcą rozpocząć współpracę z bankiem, muszą wykazać odpowiednią zdolność kredytową. Ta jest zależna, jeśli pod uwagę weźmiemy wartość zaciąganego zobowiązania, ale też rodzaj kredytu. Niektóre wsparcie tego rodzaju wymaga oprócz standardowych elementów wpływających na wiarygodność czy wypłacalność kredytobiorcy również dodatkowe zabezpieczenia. Tak dzieje się przede wszystkim w przypadku kredytów o dużej wartości, branych na długi czas.

Coraz bardziej popularny jest kredyt pod hipotekę. To zobowiązanie, które charakteryzuje się wyjątkowymi parametrami, uwzględniając właśnie zdolność kredytową.

W tej standardowej opcji banki biorą pod uwagę zaświadczenie o źródle generowania dochodów, ale też wysokość otrzymywanych zarobków. Sprawdzają wpływy na konto, weryfikują raport BIK i oceniają historię kredytową. Jeśli kredytobiorca posiada wysokie koszty stałe albo zalega z regulowaniem innych zobowiązań, raczej nie ma szans na kredyt. Wyjątkiem jest właśnie kredyt pod hipotekę mieszkania albo kredyt pod hipotekę domu. Zastanawiasz się, komu najbardziej opłaca się wziąć właśnie takie zobowiązanie i jak uzyskać kredyt pod hipotekę? Szczegóły przedstawiamy w dalszej części artykułu.

Kredyt pod hipotekę – warunki

Kredyt pod hipotekę dla zadłużonych, a może kredyt pod hipotekę bez dochodów? Myślisz, że możesz zaciągnąć kredyt pod hipotekę bez wkładu własnego? Okazuje się, że tak. Istotą tego rodzaju zabezpieczenia jest inna nieruchomość, jaka jest własnością kredytobiorcy. Jeśli jej wartość jest wystarczająca dla danego zobowiązania, taki zastaw może być w pełni akceptowany przez bank, by uznać kredytobiorcę za wiarygodnego. Pamiętajmy jednak, że najczęściej kredyt pod hipotekę, gdzie ustanowiony zostaje wpis do hipoteki nieruchomości będącej własnością kredytobiorcy, wymaga także innych zabezpieczeń, jakie mają znaczenie dla zdolności kredytowej. Oznacza to, że pełna wypłacalność klienta jest wyliczana nie tylko na podstawie wartości nieruchomości danej w zastaw. Oczywiście, wiele zależy od indywidualnej polityki, jaką realizuje każdy bank. Z reguły jednak, o ile tolerowany jest brak bieżących dochodów przyszłego klienta, tak ten musi być przecież zdolny do spłaty comiesięcznych rat. Nieruchomość, na jakiej ustanawiana jest hipoteka, nie daje takiej gwarancji. Może stanowić dodatkowe zabezpieczenie, ale nigdy nie jest jedynym parametrem świadczącym o pełnej wypłacalności kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny a kredyt pod hipotekę

Dla laików, którzy nie interesują się rynkiem kredytowym niezwykle mylące są pojęcia „kredyt hipoteczny” a „kredyt pod hipotekę„. Okazuje się, że większość uznaje, iż jest to dokładnie takie samo zobowiązanie kredytowe. Prawda jest zupełnie inna.

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane w celu nabycia nieruchomości, a dodatkowym zabezpieczeniem w tym przykładu jest wpis do hipoteki, ale mieszkania czy domu, które są nabywane przy wsparciu banku. Kredyt pod hipotekę to zaś zobowiązanie kredytowe, przy którym wpis do hipoteki następuje w przypadku nieruchomości, która jest już własnością kredytobiorcy. Ten zabieg ma dodatkowo zabezpieczać przed niewypłacalnością klienta, ale też wzmacniać jego zdolność kredytową. Co ciekawe, kredyt pod hipotekę stosowany jest w przypadku kredytów hipotecznych, bo zastaw innej nieruchomości może być elementem zdolności kredytowej, ale stanowić też obowiązkowy wkład własny.

Jak wybrać dobry kredyt pod hipotekę?

Należy zaznaczyć, że nie wszystkie banki komercyjne działające w Polsce oferują kredyt pod hipotekę. Ranking może stanowić doskonałe narzędzie, dzięki któremu potencjalny kredytobiorca sprawdzi, w których instytucjach możliwe jest zaciągnięcie zobowiązania, którego zabezpieczeniem może być właśnie nieruchomość będąca własnością klienta banku. Co więcej, takie zestawienia porównują też czynniki, jakie mają znaczenie dla atrakcyjności oraz opłacalności danych kredytów. Przypomnijmy, że nie ma dwóch identycznych kredytów, każdy powinien dobierać więc takie zobowiązanie wedle własnych preferencji, potrzeb, ale też możliwości spłaty. Można także odpowiednio przygotować się, by zaciągnąć kredyt pod hipotekę. Kalkulator przyda się w tym celu doskonale, ponieważ oszacuje nie tylko koszty kredytowe, jakie w całym okresie współpracy będzie musiał ponieść klient banku. Kalkulator kredytowy pozwoli też zweryfikować zdolność kredytową, a więc szanse na otrzymanie zobowiązania.

Powiązane artykuły

Komentarze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ostatnie artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.