O co chodzi z Krajowym Rejestrem Długów

Zastanawiasz się, czym w ogóle jest Krajowy Rejestr Dłużników? To jedna z trzech najpopularniejszych instytucji, które zajmują się gromadzeniem informacji o dłużnikach – zarówno firmach, jak i osobach prywatnych. Jeśli masz jakiekolwiek zaległości z tytułu niezapłaconego czynszu, kredytów lub pożyczek, prawdopodobnie wpis o zaistniałym fakcie znajdzie się KRD. O co chodzi z Krajowym Rejestrem Długów? W poniższym wpisie dowiesz się wszystkiego, co niezbędne o tej instytucji.

Czy Krajowy Rejestr Długów wysyła maile?

Wiele osób już od dłuższego czasu zastanawia się, czy Krajowy Rejestr Długów wysyła maile do osób i firm zadłużonych. Według informacji, jakie podaje sama instytucja – nie są wysyłane żadne wiadomości e-mail do dłużników. W dzisiejszych czasach niestety wielu oszustów próbuje podszywać się pod popularne instytucje państwowe, aby wyłudzić dane osobowe, a nawet pieniądze. Pamiętaj o tym, że KRD nigdy nie wysyła żadnych powiadomień ani maili do osób posiadających nawet największe zadłużenia w kraju. To jedynie baza dłużników, która gromadzi informacje i przekazuje je innym podmiotom, które są uprawnione do tego, by o takie dane się ubiegać.

Czy Krajowy Rejestr Długów dzwoni?

W sieci pojawiają się także pytania, czy KRD dzwoni do ludzi. Oczywiście, że nie! To instytucja, która tylko zbiera wszystkie informacje o zadłużeniach przedsiębiorców oraz osób prywatnych. Nawet jeśli masz jakiekolwiek zadłużenia i znajdziesz się w bazie KRD, pamiętaj że nikt z tej instytucji nie zadzwoni do Ciebie w żadnej sprawie. Jedyna forma kontaktu z KRD to infolinia lub adres korespondencyjny – warto jednak zauważyć, iż analiza historii KRD oraz tego, kto sprawdzał informacje np. o firmie jest możliwa poprzez funkcjonalny portal internetowy KRD.pl.

Czy strona KRD jest bezpieczna?

Strona internetowa KRD jest w 100% bezpieczna, gdyż działa zgodnie z najnowszymi zabezpieczeniami sieciowymi. Każdy, kto chce sprawdzić swój status w KRD lub przeanalizować historię wyszukiwań przez inne instytucje, może wygodnie to zrobić online. W tym celu, wystarczy że założysz nowe konto na stronie KRD, uwierzytelnisz swoje dane osobowe i pobierzesz kompleksowy raport. Dowiesz się z niego wszystkiego o stanie swoich ewentualnych zadłużeń, a także przejrzysz informację z ostatnich 12 miesięcy na temat tego, kto pytał o Ciebie lub Twoją firmę w Krajowym Rejestrze Długów.

Czym zajmuje się KRD?

Krajowy Rejestr Długów to instytucja, która zajmuje się przede wszystkim zabieraniem, przetwarzaniem oraz przesyłaniem informacji od łużnikach osób prywatnych oraz przedsiębiorców. KRD w odróżnieniu od BIK gromadzi wyłącznie informacje o zaległościach i długach. Nie znajdziesz w historii KRD żadnych informacji o pozytywnie zakończonych zobowiązaniach np. wobec banków. Spis długów według KRD to głównie: zadłużenia prywatnych przedsiębiorców, windykacja, administracja, handel, usługi, przemysł oraz finanse. Oznacza to, że KRD obejmuje dłużników będących bankami, firmami leasingowymi i pożyczkowymi, a także firmy energetyczne, sądy oraz samorządy.

Kiedy masz dług do rejestru KRD nie trafisz automatycznie. Takie działanie może być zrealizowane dopiero wtedy, kiedy wierzyciel zdecyduje się na zgłoszenie dłużnika zalegającego z płatnościami. Na liście KRD znajdują się głównie nierzetelne firmy, które nie płacą faktur za wykonane usługi oraz zakupione towary. Ogólnie rzecz biorąc, historia KRD pozwala na szybką analizę tego, czy dana firma jest wypłacalna czy też nie. Aby jednak zostać wpisanym na listę KRD, nie wystarczy zgłoszenie wierzyciela – potencjalna firma lub osoba musi też spełniać inne kryteria.

Zobacz także:  Jak sprawdzić do kogo należy numer rachunku bankowego?

Kiedy można trafić na listę długów KRD?

Do rejestru KRD może zostać wpisany przedsiębiorca lub osoba prywatna, która posiada długi spełniające określone kryteria. Najważniejsze to:

  • zobowiązanie musi mieć stosunek prawny wynikający z art. 187 Kodeksu cywilnego,
  • zadłużenie musi wynosić co najmniej 200 złotych,
  • dług nie zostanie spłacony w ciągu 30 dni od czasu jego powstania,
  • minął co najmniej miesiąc od czasu powstania długu.
Zobacz także:  Jak sprawdzić czy jest się w BIK?

Warto też dodać, że dług wpisany do KRD nie może być starszy niż 6 lat od czasu wymagalności zobowiązania. Powyższe czynniki dotyczą głównie przedsiębiorców i konsumentów, którzy mogą znaleźć się na liście KRD za długi.

Jak sprawdzać KRD? Podpowiadamy!

Sprawdzanie historii KRD jest naprawdę proste. Nie musisz w tym przypadku martwić się o ukryte koszty. Dla podmiotów, którzy nie są klientami firmy cennik pobrania raportu do około 14 złotych za pojedynczy dokument. Pobranie raportu wraz z informacjami z rejestrami zapytań KRD to koszt 28 złotych. Uwaga! Decydując się na wejście na stronę KRD.pl do strefy klienta możesz sprawdzić siebie w bazie KRD, a także sprawdzić historię zapytań w swoim interesie.

Zgodnie z aktualnie obowiązującą ustawą każda osoba fizyczna raz na pół roku ma pełne prawo do tego, aby pobrać raport z Krajowego Rejestru Długów za darmo i sprawdzić wszystkie dostępne informacje. Warto dodać, że w rejestrze KRD mogą też znaleźć się niepoprawne informacje, które mogą rzutować na wiarygodność firmy. W razie wykrycia nieprawidłowości zgłoś ten fakt do urzędu, a następnie poczekaj 14 dni na usunięcie negatywnego wpisu. Warto też dodać, że w razie spłaty zobowiązania wraz z odsetkami w całości masz pełne prawo do tego, aby ubiegać się o zmianę statusu w KRD. Uwaga! Adnotacje o dłużniku w KRD można usunąć tylko po otrzymaniu od wierzyciela stosownych dokumentów, potwierdzających całkowitą spłatę zadłużenia.

Wpis w KRD a brak długów – co zrobić w takiej sytuacji?

Sprawdziłeś wpis na stronie KRD i okazuje się, że adnotacja o długach w przypadku Twojej firmy jest nieprawdziwa? W takim razie musisz skontaktować się z Krajowym Rejestrem Długów, celem wyjaśnienia sprawy. Takie sytuacje mogą się zdarzyć wtedy, kiedy:

  • wierzyciel nie dopełnia swoich obowiązków i nie złoży wniosku o wypisanie wcześniejszego dłużnika z KRD,
  • nieuczciwe osoby zamieszczą wpis w rejestrze niezgodnie z prawdą,
  • wierzyciel zamieści w KRD informacje dotyczące spornego długu, który nie jest jasny.

Warto mieć na uwadze fakt, że długi zawarte w Krajowym Rejestrze Długów są dostępne tylko przez określonych czas. Osoby, które nie spłacają swoich długów będą widoczne w KRD jako dłużnicy przez okres 10 lat. KRD nie gromadzi w raportach historii wszystkich zobowiązań, a jedynie aktualne informacje o długach. Nieco obszerniejszą informację o aktualnych zadłużeniach (nawet tych nieprzeterminowanych) znajdziesz w płatnych raportach BIK, które rzutują głównie na zdolność i wiarygodność kredytową.

O co chodzi z KRD w Polsce? Podsumowanie

Jeśli chodzi o zasadę działania KRD w Polsce – ta jest naprawdę prosta. Wystarczy, że jako osoba fizyczna lub firma wygenerujesz nadmierne zadłużenie, które będzie przeterminowane, a wierzyciel zgłosi ten fakt do KRD. W takiej sytuacji w Krajowym Rejestrze Długów pojawią się adnotacje o zaległościach finansowych, a to może rzutować na wiarygodność przedsiębiorstwa. Podsumowując – informacje z KRD to dobry sposób na weryfikację swoich kontrahentów, a także analizę własnych statusów zadłużeń.

Powiązane artykuły

Komentarze

Ostatnie artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.