Coraz więcej instytucji proponuje kredyt na oświadczenie, który charakteryzuje się znacznie mniejszym zakresem formalności niż standardowe produkty, ponieważ nie wymaga dostarczania zaświadczeń o dochodach. Z rozwiązania mogą skorzystać zarówno klienci indywidualni, jak również firmy. Sprawdź, na czym dokładnie polega taki kredyt i w jaki sposób można się o niego ubiegać.
Na czym polega kredyt na oświadczenie?
Pod pojęciem kredyt na oświadczenie należy rozumieć najczęściej kredyt gotówkowy, który udzielany jest na podstawie uproszczonych formalności. Zamiast przedkładać dokumenty potwierdzające dochody klient musi bowiem jedynie o nich poinformować bank w formie oświadczenia. Zazwyczaj polega to na wpisaniu stosownych informacji w formularzu wniosku i poświadczenia ich własnym podpisem.
Takie oświadczenie o dochodach stanowi podstawę oceny zdolności kredytowej klienta, dlatego musi zawierać dane dotyczące wysokości miesięcznych dochodów oraz ich źródła, czyli na jakiej podstawie są uzyskiwane.
W przypadku klientów indywidualnych może być więc to np. umowa o pracę, umowa zlecenia, o dzieło, emerytura, renta itp.
Z kolei przedsiębiorcy muszą najczęściej wskazać sposób ewidencji księgowej (pełna księgowość, ryczałt lub księga przychodów i rozchodów), rodzaj opodatkowania, a także podać informacje na temat wysokości przychodów, kosztów, podatków, składek ZUS i dochodów netto za ostatnie miesiące lub ostatni rok.
Przedłożenie oświadczenia o dochodach znacznie skraca całą procedurę ubiegania się o kredyt, a także ją ułatwia. Dotyczy to w szczególności osób uzyskujących dochody na podstawie umów cywilnoprawnych oraz działalności gospodarczej, które w normalnym trybie wnioskowania musiałyby dostarczać kilka różnych dokumentów.
Kredyt na oświadczenie – jakie oferty są dostępne?
Najczęściej banki proponują kredyt na oświadczenie klientom, którzy prowadzą u nich konto, na które od dłuższego czasu wpływają regularnie dochody. Przelewy z tytułu wynagrodzenia za pracę, czy też faktur sprzedażowych widniejące w historii rachunku są bowiem pewnym rodzajem potwierdzenia dochodów.
Bardzo wiele instytucji umożliwia także ubieganie się o kredyty na oświadczenie klientom prowadzącym rachunki w innych bankach. Wśród ofert można spotkać te skierowane do osób fizycznych i firm, a także do profesjonalistów i przedstawicieli wolnych zawodów.
Kredyty i pożyczki na oświadczenie dla klientów indywidualnych
Klienci indywidualni mogą liczyć przede wszystkim na proste pożyczki gotówkowe na oświadczenie, które umożliwiają pozyskanie środków na dowolny cel. Banki proponują takie kredyty z reguły w niewielkiej wysokości np. do kilku tysięcy złotych. Przy wnioskowaniu o wyższe kwoty klient jest zwykle proszony o dostarczenie zaświadczenia o zarobkach.
Znacznie łatwiej z pożyczki na oświadczenie skorzystasz na rynku pozabankowym. W zasadzie większość firm pożyczkowych oferujących chwilówki online nie wymaga dostarczania zaświadczeń o dochodach. Dotyczy to nawet większych pożyczek ratalnych w wysokości 20-50 tys. zł.
Kredyt dla firm na oświadczenie
Standardowo klienci firmowi ubiegający się o finansowanie w banku muszą dopełnić bardzo wiele formalności. Zwykle muszą bowiem dostarczyć dokumenty rejestrowe, finansowe, a także zaświadczenia z US i ZUS o niezaleganiu z podatkami i składkami.
Kredyt dla firm na samo oświadczenie w praktyce dostępny jest niemal wyłącznie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i udzielany jest w niewielkiej wysokości na bieżącą działalność lub zakup środka trwałego.
Bardzo często banki zachęcają taką prostą procedurą kredytową nowych klientów do założenia u nich konta firmowego – kredyt na oświadczenie jest „dorzucany” w pakiecie np. w formie niewielkiej linii kredytowej w rachunku.
Brak konieczności dostarczania rozbudowanej dokumentacji zdarza się również w przypadku ofert kredytów z gwarancją de minimis. Zabezpieczenia takiego udziela Bank Gospodarstwa Krajowego, a więc kredytodawca w takim wypadku ponosi znacznie mniejsze ryzyko i w związku z tym może ograniczyć formalności do minimum.
Kredyt na oświadczenie dla profesjonalistów
Wiele banków proponuje także kredyt dla profesjonalistów na oświadczenie. Chodzi tutaj o przedstawicieli wolnych zawodów takich jak np. lekarz, radca prawny, adwokat, notariusz, czy weterynarz. Osoby wykonujące takie zawody z reguły mają wysokie i stałe dochody, nie muszą się też martwić o nagłą utratę pracy, dlatego są dla banków mniej ryzykowne.
Właśnie dlatego chętnie udzielają im finansowania na podstawie uproszczonych procedur. Warto jednak pamiętać, że z reguły są to kredyty na konkretny cel np. zakup środków trwałych, które nierzadko potem stanowią zabezpieczenie kredytu.
Warunki uzyskania kredytu na oświadczenie
Ogólne warunki uzyskania kredytu na oświadczenie nie różnią się od warunków, jakie trzeba spełnić, by otrzymać standardowy kredyt. Co prawda można w tym wypadku liczyć na znacznie prostsze formalności, ale aby uzyskać finansowanie, należy spełnić określone wymagania. Przede wszystkim należy mieć zdolność kredytową, czyli sytuację finansową umożliwiającą terminową spłatę zobowiązania.
Bank przed udzieleniem nawet najmniejszej pożyczki musi mieć pewność, że klient będzie w stanie ją spłacić. W tym celu przeanalizuje więc informacje zawarte we wniosku, które dotyczą dochodów, ale także sprawdzi historię kredytową klienta w BIK, czy też prześledzi historię jego rachunku bankowego.
Niestety nie istnieje kredyt na oświadczenie bez badania zdolności kredytowej. Po prostu badanie to przebiega według innych procedur. Warto pamiętać, że nawet firmy pozabankowe oferujące pożyczki bez zaświadczeń badają zdolność kredytową swoich klientów, choć robią to mniej dokładnie niż banki i są od nich mniej wymagające.