Kredyt na 1 milion złotych – jak rata, koszt i odsetki?

Zaplanowanie zakupu dużego mieszkania lub wybudowanie domu wiąże się z uwzględnieniem wysokich kosztów całej operacji. Jeśli rzeczywiście nie chcemy iść po kosztach i pragniemy zainwestować w jakościowy apartament lub piękny dom, potrzebny nam będzie przynajmniej kredyt na milion. Jaka rata z tym się wiąże? Nie powinniśmy zakładać, że będzie to tanie przedsięwzięcie. Powinniśmy mieć dość wysokie zarobki, jeśli marzy się nam milion kredytu. Jaka rata będzie do spłacania każdego miesiąca? To zależy od wielu czynników, a szczegóły można znaleźć w niniejszym artykule.

Kredyt na milion złotych – czy to w ogóle możliwe?

W praktyce możemy wziąć nie tylko kredyt na milion, ale i na wyższe kwoty. Przede wszystkim musimy mieć świadomość tego, że banki udzielają kredytów hipotecznych tym klientom, którzy posiadają wkład własny. Zazwyczaj oznacza to, że określony procent wartości nieruchomości (działki łącznie z zakupem domu lub mieszkania) jesteśmy w stanie opłacić z własnych oszczędności. Zgodnie z przepisami powinno być to co najmniej 20% wkładu własnego (może być więcej), a niższa wartość wymaga spełnienia dodatkowych wymogów, wśród których uwzględnia się m.in. oddanie nieruchomości w zastaw. Przykładowo, jeśli nieruchomość kosztuje 1 250 000 złotych, minimalny wkład własny wynosi 250 000 złotych. W takim przypadku zainteresuje nas kredyt na milion złotych.

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt na milion złotych?

To zależy. Kredyt hipoteczny na milion złotych zaciąga się na kilka dziesiątek lat. W praktyce zasada wygląda następująco: im krótszy czas spłaty kredytu, tym wyższa miesięczna rata.

 A jak dostać kredyt na milion złotych? Przede wszystkim musimy zarabiać więcej, niż wynosi miesięczna rata. Przy tym powinniśmy pamiętać o tym, że nie wystarczy zarabiać tyle samo lub nieco więcej. Banki przed udzieleniem kredytu posiłkują się statystykami GUS-u, według których jest podawane, jakie są koszty życia osoby w gospodarstwie domowym. Największy koszt wynosi utrzymanie jednej osoby, a każda kolejna to jest nieco inna wartość, która wciąż jednak wynosi kilkaset złotych. Jest to o tyle istotne, że od kwoty zarobków osób biorących kredyt (np. od małżeństwa) odejmuje się wartości GUS-owskie (te są cyklicznie aktualizowane). W ten sposób otrzymuje się maksymalną kwotę raty kredytu, jaką w danym momencie bylibyśmy w stanie spłacać.

Kredyt na 1 000 000 – jaka rata?

W tym momencie możemy przejść do tego, jaka rata będzie nas dotyczyła, jeśli zdecydujemy się na zaciągnięcie zobowiązania w banku. Jak zostało to zaznaczone wcześniej, istotne jest to, jaki okres spłaty wybierzemy. Jednocześnie ważne jest to, abyśmy zdecydowali, czy interesuje nas oprocentowanie stałe, czy zmienne. Jak to wygląda w praktyce, gdy planujemy kredyt na milion? Jaka rata będzie nas obowiązywać? Wyjaśniamy to w tabelce na przykładzie ofert kilku instytucji bankowych.

Zobacz także:  Kredyt w kwocie 700 tyś. - jaka rata, koszt kredytu i odsetki?

Przyjmijmy, że bierzemy kredyt hipoteczny na kwotę miliona złotych (wkład własny jesteśmy w stanie pokryć, więc realnie taką kwotę otrzymujemy od banku). Nawet jeśli opłacamy tylko 10% wkładu własnego i staramy się o milion złotych kredytu (czyli cena nieruchomości jest nieco niższa), parametry pozostaną bez zmian. Decydujemy się na oprocentowanie stałe. Jedyną zmienną będzie czas spłaty kredytu.

Zobacz także:  Kredyt w kwocie 700 tyś. - jaka rata, koszt kredytu i odsetki?
Miesięczna rata spłaty kredytu (oprocentowanie stałe)
Nazwa Banku15 lat kredytowania20 lat kredytowania25 lat kredytowania
ING9 614,34 zł8 426,74 zł7 784,52 zł
Alior Bank9 812,26 zł8 640,29 zł8 011,88 zł
Millenium9 870,86 zł8 703,57 zł8 079,24 zł
Citi Handlowy10 172,43 zł9 019,44 zł8 426,23 zł
mBank10 178,39 zł9 035,88 zł8 433,09 zł
Bank Pekao10 199,40 zł9 019,47 zł8 391,97 zł
Santander10 218,48 zł9 039,90 zł8 413,60 zł

Pamiętajmy przy tym, że wartości te są poglądowe i mogą się zmieniać w zależności od zmian na rynku kredytowym, a także od innych czynników indywidualnych związanych z konkretnym bankiem.

Kredyt na milion na 30 lat – jak obliczyć ratę?

Jak wygląda sytuacja, jeśli interesuje nas 30-letni kredyt na milion? Oprocentowanie jest tu liczone w podobny sposób. Decydując się na takie rozwiązanie w przypadku np. ING, obecnie zapłacimy miesięcznie 7 407,48 zł, a RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) wyniesie nas 9,36% przy oprocentowaniu stałym. Jeśli jednak zdecydujemy się na kredyt na milion złotych z oprocentowaniem zmiennym, RRSO wynosić będzie 9,17%. To daje nam ratę w wysokości 7 212,56 zł. Tu jednak już nie ING, a PKO Bank Polski obecnie ma najkorzystniejszą ofertę.

Wybierając kredyt na 1 milion na 30 lat, powinniśmy wiele ofert różnych banków. Warto więc sprawdzić, czy bardziej opłaca się nam wziąć ratę stałą, czy zmienną. Bierzmy przy tym pod uwagę fakt, że obecnie raty zmienne są dość wysokie, jednak sukcesywne wychodzenie z inflacji i obniżanie stóp procentowych zaowocuje zmniejszeniem rat. Jednak nie wiadomo kiedy i w jakim stopniu te zmiany faktycznie zaistnieją.

Kredyt na 1000000 – jaka rata będzie najlepsza?

Patrząc na przedstawione wcześniej przykłady zarówno kredytu na 15/20/25 lat (tabela), jak i na 30 lat, zakładać możemy, że najkorzystniej jest wybrać kredyt spłacany przez dłuższy czas. Jednak nie tylko to jest istotne. Jeśli bierzemy kredyt na milion, rata nie jest jedyną wartością oznaczającą koszt zaciągnięcia tego zobowiązania. Oczywiście, jest to najlepiej widoczne, ponieważ co miesiąc musimy ją spłacać. Jednakże zauważyć możemy, że pomimo wydłużenia czasu spłaty np. o 5 lat, sama rata kredytu spada w niewielkim stopniu. Np. w ING z 9 613,34 zł przy 15 latach na 8 426,74 zł. Wydawać by się mogło, że rata powinna spać o mniej więcej 1/3, ponieważ o tyle wydłużyliśmy czas kredytowania. W praktyce jednak tak nie jest, ponieważ dłuższy czas spłaty oznacza dla banku większe ryzyko udzielenia kredytu. Dlatego też zwiększa się ostatecznie koszt kredytu.

Przykładowo: w ofercie ING na 30 lat przy ratach stałych całkowity koszt wynosi 2 853 820,90 zł. Z kolei w przypadku kredytu na 20 lat koszt ten wyniesie 2 117,798,44 zł. Zaoszczędzimy więc ponad 700 tysięcy złotych, choć jednocześnie będziemy więcej płacić miesięcznie. Ostatecznie najlepiej jest wybrać możliwie najwyższą możliwą do spłaty ratę – a zatem możliwie najkrótszy czas spłaty kredytu. To jednak powinniśmy dostosować do swoich potrzeb i swojej sytuacji.

Powiązane artykuły

Komentarze

Ostatnie artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.