Kredyt gotówkowy pod hipotekę – co to za oferta?

Każdy bank, który udziela kredyty, sprawdza wiarygodność oraz wypłacalność swojego potencjalnego klienta. Musi mieć przecież pewność, że udzielone środki zostaną zwrócone w wyznaczonym terminie. Czy osoby, które nie generują wystarczających dochodów, mają szansę na współpracę z instytucjami bankowymi? Tak, bo oferowany jest też kredyt gotówkowy pod hipotekę. Kto z takiej opcji powinien skorzystać i jakie warunki stawiają banki? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Kredyt gotówkowy pod hipotekę – charakterystyka

Wszystkie banki wymagają odpowiedniej zdolności kredytowej. Ta nie musi się jednak wiązać z koniecznością wykazywania wysokich dochodów. Zdolnością kredytową może być zastaw hipoteki. Niektóre banki oferują kredyt gotówkowy pod hipotekę i to na dowolny cel. Co to właściwie oznacza? Aby otrzymać środki o konkretnej wysokości, kredytobiorca może zastawić własną nieruchomość, jeśli takową posiada. To ona stanowi dodatkowe zabezpieczenie dla banku w razie ewentualnej niewypłacalności klienta. Dzięki temu wartość mieszkania czy domu stanowi o zdolności, a kredytobiorca nie musi generować dochodów ani wykazywać wpływów na konto.

Pamiętajmy jednak, że kredyt gotówkowy pod zastaw hipoteki nie jest produktem standardowym, jeśli weźmiemy pod uwagę oferty instytucji bankowych. Nawet jeśli jest możliwy, nie musi charakteryzować się korzystnymi warunkami, z reguły jest droższy od standardowego zobowiązania. Nierzadko lepszą opcją okazuje się pożyczka hipoteczna, brana również w instytucjach pozabankowych.

Jak wybrać dobry kredyt gotówkowy pod hipotekę mieszkania?

Dostępny jest kredyt gotówkowy pod hipotekę domu albo innej nieruchomości, w tym mieszkania. To bank oszacuje, czy jego wartość jest wystarczająca, by udzielić zobowiązania. Środki z reguły bierze się na dowolny cel, chociaż możliwe są też tego rodzaju produkty bankowe celowe, na przykład na remont zastawianej nieruchomości.

Jakie warunki musi spełnić kredytobiorca? Fakt, że jest właścicielem nieruchomości i może ją wnieść jako zabezpieczenie kredytowe, wcale nie oznacza, że to jedyny warunek współpracy. Banki generują raporty BIK i weryfikują chociażby historię kredytową. Jeśli potencjalny kredytobiorca jest dłużnikiem albo w przeszłości nie spłacał rat innych zobowiązań w wyznaczonym terminie, raczej nie ma szans na współpracę. Pamiętajmy jednak, że każda instytucja bankowa prowadzi własną politykę kredytową i ustala własne zasady. Różne mogą być kryteria oceny zdolności kredytowej, inna wartość maksymalna zobowiązania czy oprocentowania.

Zobacz także:  Zobacz jak dostać kredyt pod hipotekę w 2022

Ponieważ kredyt gotówkowy pod hipotekę oferuje co najmniej kilka komercyjnych banków, jakie działają na terenie naszego kraju, to z powodzeniem można wybrać ten na miarę indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości spłaty.

Zobacz także:  Zobacz jak dostać kredyt pod hipotekę w 2022

Z pomocą przychodzi ranking kredytów pod hipotekę. To zestawienia, które uwzględniają najważniejsze parametry, kluczowe dla opłacalności i atrakcyjności współpracy z bankiem. Dzisiaj przeciętny kredytobiorca zwraca uwagę jedynie na oprocentowanie, wysokość comiesięcznej raty czy czas trwania umowy z instytucją bankową. To ważne czynniki, ale nie są jedyne, które warto ujmować przy wyborze. Znaczenie ma przede wszystkim wskaźnik RRSO, to on mówi o całkowitych kosztach zobowiązania. Oprócz niego kluczowe będą dodatkowe wskaźniki, jak warunki weryfikacji zdolności, czas na decyzję, forma wypłaty środków albo dodatkowe korzyści, na jakie może liczyć klient.

Z łatwością udaje się również oszacować kosztowe aspekty, jakimi charakteryzuje się kredyt gotówkowy pod hipotekę. Kalkulator kredytów tego rodzaju dostępny jest w sieci. Wystarczy w odpowiednie rubryki wpisać poszczególne wartości, by wyliczyć opłaty, jakie kredytobiorca musi ponieść w związku z podpisaniem umowy z bankiem. Co istotne, kalkulator jedynie oszacuje, poda poglądowe kwoty, ponieważ na te ostateczne wpływ ma zdolność kredytowa klienta, która jest wyliczana po złożeniu wniosku.

Pożyczka hipoteczna – czy warto?

Wspominaliśmy wyżej o pożyczce pod hipotekę, jaką oferują instytucje pozabankowe. Czy w ogóle warto z takowych korzystać? Zasady współpracy z firmami pożyczkowymi są znacznie inne, aniżeli z bankami. Pożyczkę pod hipotekę można przede wszystkim znacznie łatwiej uzyskać. Wszystko dlatego, że instytucje pozabankowe nie weryfikują wiarygodności ani wypłacalności potencjalnych klientów, a wystarczającym zabezpieczeniem jest dla nich zastaw hipoteczny. Co więcej, takie pożyczki są udzielane na znacznie mniejszą wartość i krótszy czas, ryzyko jest więc znacznie mniejsze.

Przyszli klienci firm pożyczkowych muszą jednak pamiętać o dokładnym czytaniu umów. Warunki oferowanych zobowiązań nie zawsze są atrakcyjne, często oprocentowanie jest wyższe, aniżeli w przypadku kredytów bankowych. Decyzja o współpracy musi być podjęta racjonalnie. Zastaw hipoteczny w przypadku niemożności spłaty pożyczki czy kredytu może spowodować utratę nieruchomości.

Powiązane artykuły

Komentarze

Ostatnie artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.