Istnieje kilka możliwości, które pozwalają na wykonanie wszelkich prac związanych z remontem domu, mieszkania lub innej nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że zarówno budowa jak i remont jest związany ze sporymi wydatkami. Z tego względu dużą popularnością cieszą się kredyty hipoteczne lub gotówkowe w zależności od skali remontu oraz planowanych kosztów.
Pomocne mogą okazać się banki oferujące szybkie pożyczki gotówkowe do kilkunastu tysięcy, jednak, jeżeli taka kwota okazuje się niewystarczająca na pokrycie kosztów remontu ro warto złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w jednym z banków. Pozyskanie jednak większej ilości gotówki może wiązać się ze spełnieniem konkretnych wytycznych wymaganych przez daną placówkę bankową.
Kredyt gotówkowy na remont domu bądź mieszkania
Najlepszą opcją na wykonanie niewielkiego remontu domu lub mieszkania jest zwykły kredyt gotówkowy, szczególnie w przypadku, kiedy szacowane koszty remontu nie przekraczają 20 tysięcy złotych. Wnioskowanie o ten typ pożyczki nie jest skomplikowanym procesem i zazwyczaj nie wymaga szczegółowej weryfikacji przez bank ani wkładu własnego tak jak w przypadku kredytów hipotecznych. O zdolności kredytowej w takim przypadku mogą decydować między innymi dochody, terminowość wcześniej spłacanych zobowiązań oraz stałe miesięczne wydatki. Dokumenty, które są najczęściej wymagane przez banki w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego to dokument potwierdzający tożsamość wnioskodawcy, wyciągi z konta potwierdzające regularne wpływy gotówki oraz w skrajnych przypadkach umowa o pracę lub zaświadczenie o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.
Kredyt hipoteczny na remont domu bądź mieszkania
W przypadku sporych planów remontowych, wymagających większych nakładów finansowych rozwiązaniem może okazać się kredyt hipoteczny. Wnioskowanie o ten typ pożyczki wiąże się z nieco bardziej skomplikowaną procedurą jego udzielania oraz wymogiem dostarczenia większej ilości dokumentów. Ma to jednak swoje plusy, do których należy zaliczyć np. uzyskanie większych kwot na remont, niższe oprocentowanie kredytu, dłuższe okresy jego spłaty oraz stosunkowo niższe raty niż w przypadku zwykłej pożyczki gotówkowej. Aby uzyskać jednak kredyt hipoteczny na remont, należy posiadać wkład własny na poziomie nie mniej niż 20% całego przedsięwzięcia. Obecnie nieliczne banki akceptują jeszcze wkład wynoszący zaledwie 10% wartości całego kredytu. Wnioskowanie o kredyt hipoteczny wiąże się także w przymusem posiadania stałej pracy oraz dochodów pozwalających na uzyskanie większej zdolności kredytowej. Dokumenty, które wymagane są przez banki
w przypadku kredytu hipotecznego na remont to wypełniony i kompletny wniosek o kredyt, dokumenty potwierdzające tożsamość, dane wnioskodawców, dokumenty dot. nieruchomości oraz ewentualne wyciągi bankowe. Warto także wspomnieć, iż często wymagany może być także numer księgi wieczystej dotyczącej remontowanego lokalu mieszkalnego.
Jaki kredyt remontowy jest najbardziej opłacalny?
Tanie kredyty remontowe w postaci pożyczek gotówkowych idealnie sprawdzą się w przypadku wykonywania niewielkich prac kosmetycznych, które nie wymagają znacznych nakładów finansowych. Warto jednak wiedzieć, iż ten typ pożyczki może okazać się o wiele droższy aniżeli w przypadku kredytu hipotecznego na ten cel. Wpływ na koszty kredytu ma poziom jego oprocentowania, który w przypadku kredytu gotówkowego jest znacznie wyższy. Może okazać się więc, że remontując dom lub stare mieszkanie lepszym wyborem będzie długoterminowy kredyt hipoteczny o mniejszej stopie procentowej i niższych ratach. Różnica w oprocentowaniu pomiędzy tradycyjną pożyczką, a długoterminową hipoteką może sięgać nawet 6%. Warto także wspomnieć, że kredyt hipoteczny można rozciągnąć w czasie nawet na 30 lat, natomiast dla pożyczki gotówkowej górną granicą jest 10 lat w zależności od banku, który udziela kredytu.
Przykładowo, decydując się na kredyt rzędu 100 tysięcy złotych w celu wykonania remontu musi być to pożyczka hipoteczna, ponieważ tylko taka pozwoli na uzyskanie pieniędzy w takiej kwocie. Odsetki, które należy oddać do banku przy takiej kwocie mogą oscylować w granicy 40 tysięcy złotych w okresie kredytowania na poziomie 120 miesięcy i miesięcznym zobowiązaniu 1160 złotych. W przypadku rolników chcących wykonać prace remontowe we własnym domu, należy wspomnieć o możliwości uzyskania niskoprocentowych pożyczek dedykowanych tylko dla rolników. Dzięki temu można wykonać wiele prac remontowych zarówno w domu jak
i gospodarstwie rolnym.
Tanie kredyty remontowe – podsumowanie
Reasumując tematykę kredytów, które udzielane są na wykonywanie remontów domów lub starych mieszkań warto zorientować się jakie rozwiązanie będzie najbardziej opłacalne dla wnioskodawcy. Należy przede wszystkim określić budżet jaki będzie potrzebny na wykonanie wszelkich prac i na tej podstawie dobrać odpowiedni rodzaj kredytu. Ciekawostką okazuje się fakt, że kredyty hipoteczne w przypadku remontu mogą okazać się o wiele bardzie atrakcyjne niż zwykłe pożyczki gotówkowe na mniejsze kwoty.