Jak sprawdzić czy jest się w BIK?

Biuro Informacji Kredytowej to baza wiedzy na temat dłużników, na której większość z nas nie chce się znaleźć, ponieważ najczęściej kojarzy się z negatywną adnotacją o nas jako kredytobiorcach. Wpis do niej może bowiem skutkować chociażby odmową udzielenia kredytu. W jakich sytuacjach można zostać do niej wpisanym? I jak sprawdzić czy jest się w BIK? W dzisiejszym artykule odpowiemy na te i inne pytania!

Jak sprawdzić swoje dane w BIK?

Opóźnienie w spłacie raty kredytu hipotecznego, zwłoka w uregulowaniu rachunków, brak spłaty chwilówki – to tylko kilka z przykładów sytuacji, które mogą skutkować negatywnym wpisem do Biura Informacji Kredytowej (BIK). Oczywiście nie od razu tak będzie. Jeden czy dwa dni opóźnienia to jeszcze żaden problem. Można tam wpisywać zobowiązania zaległe, przy których opóźnienie przekracza 60 dni. Masz więc nieco czasu. Co więcej, istnieje także minimalna kwota dla konsumentów, która brana jest pod uwagę przy wpisaniu dłużnika do BIK. Wynosi ona 200 złotych.

Co jednak, kiedy podejrzewasz, że Twoje dane mogły się znaleźć w tej bazie? Czy istnieje jakiś sposób, aby to zweryfikować? Jak sprawdzić czy jest się w BIK? Jak się okazuje, nie jest to trudne zadanie i nie wymaga od Ciebie wielu formalności. Jedyne, co musisz zrobić,to zalogować się do systemu bankowości internetowej i złożyć wniosek o raport BIK. Twój Bank prześle Ci gotowy do pobrania raport. Otworzysz go dopiero po wpisaniu hasła, gdyż plik będzie zaszyfrowany, aby osoby trzecie nie miały do niego wglądu. Hasło otrzymasz SMS-em na numer telefonu, który podałeś przy zakładaniu rachunku bankowego.

Jest jeszcze drugi sposób na to, aby sprawdzić swoje dane w BIK. Można założyć konto bezpośrednio w portalu BLIK. Podczas rejestracji zostaniesz poproszony o podanie danych osobowych. Cały proces przejdziesz online i nie zajmie on więcej niż kilka minut. Po uiszczeniu opłaty, otrzymasz gotowy raport.

Ile kosztuje raport BIK? Pojedynczy raport to koszt 39 zł. Możesz też zdecydować się na pakiet 12 raportów wraz z dodatkowymi usługami za cenę 99 zł. Warto również wiedzieć, że dane w BIK aktualizowane są co tydzień. Jednorazowe sprawdzenie BIK może więc nie być skuteczne, zwłaszcza gdy w nie minęło jeszcze 60 dni od uregulowania przez Ciebie ostatniej raty aktualnego zobowiązania.

Jak sprawdzić kto mnie wpisał do BIK?

Załóżmy, że sprawdziłeś raport BIK i znalazłeś w nim swoje dane. Nie masz jednak pojęcia, jakiego zadłużenia one dotyczą, a chcesz je jak najszybciej uregulować. Czy możesz to zrobić? Jak sprawdzić kto mnie wpisał do BIK?

Twoje dane w BIK nie zawsze świadczą o tym, że masz niespłacone zobowiązania. Jeśli masz jakikolwiek kredyt (nawet taki, który spłacasz regularnie i zgodnie z umową), to Twoje dane i tak będą znajdować się w BIK). Jak to możliwe? Jest to baza informacji o kredytobiorcach, która zawiera także informacje pozytywne. Co więcej, pozytywne informacje stanowią większość wpisów do tej bazy.

Po pobraniu raportu możesz sprawdzić, czy widniejesz w bazie oraz przeczytać dodatkowe informacje z tym związane. Łatwo więc zweryfikujesz, które Twoje zobowiązania są do tej pory niespłacone i spowodowały umieszczenie Cię w bazie dłużników.

Jak sprawdzić BIK przez iPKO?

Wiesz już, że BIK możesz także sprawdzić poprzez swój bank. Wystarczy, że zalogujesz się do bankowości internetowej i złożysz odpowiednią dyspozycję. Prześledźmy to na przykładzie banku PKO.

Zobacz także:  Zaświadczenie o zarobkach wzór -najlepszekredytyonline.pl

Jak sprawdzić BIK przez iPKO? Najpierw zaloguj się do serwisu iPKO (system bankowości elektronicznej banku PKO). Podać musisz swój login oraz hasło. Po zalogowaniu wybierz kolejno Usługi → e-Usługi → Usługi BIK. Pojawi się wówczas informacja “ skorzystaj z usługi świadczonej przez PKO BP Finat sp. z o. o. i potwierdź transakcję”. Kiedy ją potwierdzisz, pozostaje tylko czekać na raport BIK. Będzie on dostępny w iPKO przez 30 dni. Żeby otworzyć dokument, użyj hasła, które dostaniesz w SMS-ie.

Zobacz także:  Zaświadczenie o zarobkach wzór -najlepszekredytyonline.pl

W podobny sposób sprawdzania BIK wygląda także w innych bankach. Jak zatem widzisz nie jest to trudny proces i nie zabiera wiele czasu.

Jak sprawdzić BIK osoby zmarłej?

To pytanie często pojawia się w kontekście dziedziczenia spadków. Zgodnie z polskim prawem dziedziczy się nie tylko dobra czy pieniądze, ale również długi (choć tych najczęściej można się zrzec). Co jednak zrobić, gdy zmarła Ci bliska osoba i chcesz się dowiedzieć, czy miała jakieś długi? Najprostszym sposobem byłoby po prostu wygenerowanie raportu o konsumencie z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Czy to możliwe?

Niestety, takie działanie nie jest zgodne z prawem. Tego rodzaju informacje są bowiem objęte tajemnicą bankową. Czy da się zatem w jakiś inny sposób dowiedzieć, czy zmarła osoba była zadłużona? Owszem, ale wymaga to postępowanie sądowego, ponieważ zgodnie z ustawą Prawo bankowe, informacje stanowiące tajemnicę bankową mogą być udzielone sądowi w związku z prowadzonym postępowaniem spadkowym.

Warto zatem wiedzieć, że sprawdzenie BIK-u osoby zmarłej nie jest możliwe.

Czy można usunąć dane z BIK?

Sprawdzenie danych W BIK nie jest trudnym zadaniem. Co więcej, wcale dużo nie kosztuje. Załóżmy jednak, że sprawdziłeś już swoje dane w BIK i to, co zobaczyłeś Cię nie satysfakcjonuje. Zastanawiasz się zatem, jak usunąć Twoje dane z BIK. Czyszczenie BIK choć przez wiele osób tak pożądanie, niestety nie jest możliwe. Wynika to z wspomnianej już ustawy Prawo Bankowe, która reguluje zasady przekazywania danych do BIK, a także ich przechowywanie.

Nie oznacza to jednak, że informacja o Twoim zadłużeniu będzie wieczna. Kiedy zatem zniknie? Najprostszy sposób to po prostu spłata Twojego zobowiązania. Nie licz na to, że już na drugi dzień po spłacie, Twoje dane znikną z BIK. Ten proces trwa zazwyczaj znacznie dłużej. Jeśli Twój kredyt nie był spłacany w terminie, informacje o nim mogą być przetwarzane bez Twojej zgody przez 5 lat. Oznacza to więc, że maksymalnie po 5 latach tego rodzaju informacja nie będzie już dostępna w BIK.

Czy może się zdarzyć, że niesłusznie zostaniesz wpisany do BIK jako dłużnik? Takie sytuacje raczej nie mają miejsca, ale pomyłki się zdarzają. Jeśli zatem uważasz, że Twoje dane nie powinny się tam znaleźć, to możesz ubiegać się o korektę nieprawdziwych lub nieaktualnych informacji. W tym celu należy złożyć wniosek do instytucji, która dokonała wpisu do BIK.

Co ciekawe, możesz żądać usunięcia danych z BIK również, gdy odwołasz zgodę na przetwarzanie danych o kredycie już spłaconym, Miej jednak na względzie, że możesz to zrobić tylko w przypadku, jeśli kredyt był spłacany w terminie.

Jak sprawdzić czy jest się w BIK? Już wiesz, że możesz to zrobić na przynajmniej dwa sposoby – przez bankowość internetową lub zakładając konto bezpośrednio na stronie BIK. Pierwszy sposób może być bezpłatny (przynajmniej za pierwszym razem). Niemniej, koszt raportu to najczęściej 49 zł. Miej też na względzie, że dane z BIK są usuwane po 5 latach. Nawet negatywne adnotacje zostaną więc w końcu z tej bazy usunięte.

Powiązane artykuły

Komentarze

Ostatnie artykuły

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.